İyi bir satışçı

Satışın en temel 5 kuralı

Her ne satıyorsanız satın , sattığınız şeyi alacak varlık bir insan olacaktır. Bir makine yada bir bitki sizin ürününüzü ve  hizmetinizi almayacaktır. Eğer işin içinde insan faktörü varsa olaylar biraz farklılaşıyor , işte bir satışçının bilmesi gereken en temel 5 kural ;

1- Gülümsemeyi Bilin

İlk kural çok basit , gülümsemek 🙂 bence kişisel satışın en temel kuralı bu. Eğer yüzünüzde bir gülümseme ifadesi yoksa , karşınızdaki müşteri ile aranıza kocaman bir set çekmiş olacaksınız ve bu yaptığınız işe göre hiç de iyi bir şey değil. Bir Çin atasözü diyor ki ;  soğuk pirinç pilavını kabul edebiliriz , asık suratlılığı asla. Şimdi diyorsunuz ki bizde insanız her zaman gülemiyoruz , bu durumlar için size bir ipucu, içinizden domates diyin yüzünüzde bir gülümseme ifadesi oluşacak 🙂 unutmayın gerçek bir gülümsemenin değeri vermeyecektir.

2- Dürüst Olun

İnsanlar güvendiği kişiler ile ticaret yapayı isterler. Müşteri üzerinde güven sağlayabilmek en önemli konulardan biri. Eğer potansiyel müşteri size güvenmiyorsa en ucuz en iyi ürünü de satsanız size yanaşmayacaktır , çünkü aklında hala acaba beni kazıklayacak mı ? sorusu var. Dürüst olun ve karşınızdaki müşterinin güvenini kazanın gerisi daha kolay gelecektir. Güven üzerine kurulmuş bir “müşteri – satışçı” ilişkisinden bol bol satış çıkacaktır.

3- Sabırlı Olun

Evet satışta yapılan en büyük hatalardan biri sabırsızlıktır. Hayatta tanıdığım en itici insan tipi sabırsız bir satıcıdır. Hemen satmak ister , müşterinin neye ihtiyacının olduğunu bilmez , soru sormaz sadece satmak ister ve yüksek ihtimalle bırakın satmayı ilişki bile geliştiremez . Sabırlı olun araştırın ihtiyaçları belirleyin önce ve müşteriye güven verin sabırsız lığınız, müşteri gözünde sizi hiç istemediğiniz bir konuma düşürecektir.

4- Soru Sormayı Öğrenin

Soru sormak müşteri ile ilişki geliştirmekte bir satıcının kullandığı en güçlü silahtır. Sorun müşteriniz anlatsın ve anlattıkça size olan yakınlığı artsın. Öyle sorular sorun ki dakikalar boyunca konuşsun ve siz bu arada mutlaka ajandanıza not alın.  Yaptığınız iş ile ilgili , ürünleriniz ile ilgili hazır açık uçlu sorularınız olsun , bu sorular sayesinde satış yapacaksınız ve bu sorular sayesinde müşterinin ihtiyaçlarını belirleyeceksiniz. Sorunuzun cevabı evet veya hayır ile verilebiliyorsa bu sorular kapalı uçlu sorulardır ve çokta bu aşamada işinize yaramayacaktır. Hemen şimdi müşteriye soracağınız 10 tane açık uçlu soru listenizi oluşturun.

5- Dinlemeyi Bilin

Eğer bir görüşmede siz müşterinizden daha çok konuşuyorsanız bir yerlerde hata yapıyorsunuz. Bir satış görüşmesinde %80 müşteri %20 siz konuşmalısınız , size kalan o küçük %20 lik bölüm satışı rahat rahat kapatmanıza yetecektir. Müşteriniz konuşurken sağa sola , yada başka işlerle uğraşmayın sadece not almak için gözlerinizi kaçırın, adamı yiyecek gibi de bakmayın 🙂 cümlelerini tekrar edin , başınızı sallayın o an dünyada 2 kişinin kaldığını hayal edin ve karşınızdaki adam size nasıl hayatta kalacağınızı anlatıyor işte bu şekilde dinlemelisiniz yoksa sizden daha çok dinlemeye gönüllü olan hayatta kalacaktır.

 

Ücretsiz e-dergi

Size yeni yazılarımı ücretsiz e-dergi olarak gönderebilirim

2 saniyede kayıt olabilirsiniz.

Please wait...

Thank you for signing up!

 

 

Satış hakkında
makale ismi
Satışın en temel 5 kuralı
açıklama
Satış oyunun bazı kuralları vardır , bu kurallara uymayanlar çok kısa zaman içerisinde kırmızı kart ile oyun dışı kalacaklardır. Size oyun dışı kalmak istemiyorsanız bu 5 temel kuralı öğrenmeli ve işinize uygulamanız gerekmektedir.
yazar
Destek vermek için paylaşabilirsin

Comments

Bir Cevap Yazın

E-Mail adresiniz asla paylaşılmayacaktır *